Veni Sancte és díjátadó

2024. szeptember 26. | aktuális hírek, interjúk, beszámolók

  1. szeptember 21. napján a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola hagyományos Veni Sancte szentmisével kezdte meg az új akadémiai évet, amelyre a Pécsi Székesegyházban került sor. E jeles eseményen nemcsak az intézmény nappali és levelező tagozatos hallgatói, hanem az akolitusképzés résztvevői is közösen vettek részt. A szentmisét Kvanduk Frigyes atya, a Pécsi Egyházmegye általános helynöke celebrálta, aki homíliájában gondolatébresztő üzeneteket osztott meg a jelenlévőkkel, melyek ráhangoltak a tanév kezdetére.

A misét követően Kovács Gusztáv rektor ünnepélyes beszédével hivatalosan is kezdetét vette a 2024/2025-ös akadémiai év. Rektor úr beszédében elsőként megemlítette azt a törzsfőnöki ruhát, amelyet nigériai hallgatóktól kapott ajándékba, és amely a világegyház összetartozásának szimbóluma. A ruha kulturális jelentőségére hivatkozva kiemelte, hogy az egyház átlép nemcsak fizikai, hanem kulturális és nyelvi határokat is, összekötve a világ keresztényeit. Többek között kiemelte az intézmény közösségének és az örömhír keresésének fontosságát hangsúlyozta. Örömét fejezte ki, hogy a főiskola létszáma folyamatosan nő. Az új akadémiai évet 147 hallgatóval, köztük 47 elsőévessel kezdte meg az intézmény.

A beszéd zárásaként egy mélyreható mondatot osztott meg, amelyet a napokban tartott 153 Fesztiválon hallott egy kábítószerfüggő embertől: „Más esélyem nincs, csak a hit.” Ezzel arra emlékeztetett mindenkit, hogy a hit és a szeretet közössége a legfontosabb út az értelemkereséshez.

Az ünnep fénypontjaként Hegyi László főtanácsadó úr átadta a Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjat Hartmann Eszternek, a főiskola másodéves hallgatójának. A Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíj egy olyan elismerés, amelyet a kimagasló tanulmányi eredményeket elérő hallgatók kaphatnak meg. Az ösztöndíj célja, hogy támogassa a legtehetségesebb diákokat és elősegítse fejlődésüket a felsőoktatásban.

Az események méltó keretet adtak a tanévkezdéshez, erősítve a hallgatók közösségi összetartozását és lelki megújulását.

Belon Gellért-érem átadó

A Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola egyik kiemelkedő eseménye a 2024-es Belon Gellért-érem átadó ünnepség volt, amelyen a főiskola volt oktatója, Lantosné dr. Imre Mária köszöntötte a jelenlévőket. Köszöntőjében külön hangsúlyozta azt a megtiszteltetést, hogy személyesen ismerhette Belon Gellért atyát, aki a XX. századi magyar katolikus egyház meghatározó alakja volt. Papként és püspökként nemcsak kiemelkedő teológiai műveltséggel rendelkezett, hanem közvetlensége és emberszeretete miatt is mély tisztelet övezte. A II. Vatikáni Zsinat eszméit követve a megújulás és az emberi közösségek szolgálata volt számára kiemelt fontosságú. Élete és munkássága ma is példaként szolgál a keresztény hit megélésében és a közösségépítésben.

A köszöntőt követően Gróti Boglárka és Bocz Benedek, a főiskola két hallgatója üdvözölte a résztvevőket, majd humoros anekdotáikkal idézték fel emlékeiket a Pécsi Tudományegyetem Történettudományi Intézet Ókortörténeti Tanszékének egyik neves oktatójáról, Grüll Tiborról, akinek óráin a jó hangulat sosem hiányzik. A személyes gondolatok után a díjazott tartott előadást, amelyben a Jézus születésének időpontjára vonatkozó kérdést járta körül. Előadása rávilágított arra, hogy a teológiai kutatás önmagában nem elegendő a kérdés megválaszolásához, hiszen interdiszciplináris megközelítésre, különféle tudományágak összekapcsolására is szükség van.

Ezt követően Lukács Ottilia, a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola Szentírástudományi Tanszékének tanára, előadásában arra a kérdésre kereste a választ, hogy miért nem lehetett Jézus a zsidó nép által várt messiás. A könnyen érthető és átlátható előadás során a résztvevők átfogó képet kaphattak a zsidó történelemről, szokásaikról és vallási elképzeléseikről.

A díjazott oktatók Kovács Gusztáv rektortól vehették át a Belon Gellért-emlékérmet, melyben a hallgatók javaslatára, oktatói munkásságuk elismeréseként részesültek. Az oktatókat méltató hallgatók, Gróti Boglárka és Bocz Benedek szintén átvehették az emlékérem egy-egy példányát kiemelkedő tanulmányi eredményük elismeréseképpen.

Prof. dr. Grüll Tibor

Prof. dr. Grüll Tibor

Ókortörténész, tanszékvezető egyetemi tanár, az MTA doktora. Érdeklődési területe az ókori Róma története, azon belül különösen a császárkori Római Birodalom működése. Szakterülete a gazdaság- és társadalomtörténet, emellett foglalkozik vallástörténettel is, elsősorban az ókeresztény kor (1–3. század), valamint a hellenisztikus és római kori zsidóság történetével. 16 könyve és 171 tudományos publikációja jelent meg hazai és nemzetközi szakfolyóiratokban. 2011-ben Csabai Zoltán (PTE) és Vér Ádám (ELTE) egyetemi oktatókkal együtt megalapította az Ókori Gazdaságtörténeti Kutatócsoportot, amely kétévente előbb hazai, majd nemzetközi konferenciákat szervezett . 2017-ben a három zsidó háború történetét feldolgozó disszertációval elnyerte az MTA doktora címet. Ugyanebben az évben a PTE BTK TTI Ókortörténeti Tanszékének vezetője lett, majd 2018-ban kapta meg egyetemi tanári kinevezését.

Dr. habil. Lukács Ottilia

Dr. habil. Lukács Ottilia

A szentírástudomány nemzetközileg elismert művelője, a sabbath fogalmának jelentős kutatója. Tanulmányait a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemen és a Leuveni Katolikus Egyetemen végezte, ahol doktori fokozatot szerzett katolikus teológiából. 2018 óta oktatója intézményünknek. Előadásait a szentírás átütő szeretete, a szakmai igényesség és a bibliai nyelvek művelése iránti elkötelezettség jellemzi. A főiskola hallgatói mellett a Pécsi Tudományegyetemről és az akadémiai világon kívülről is rengeteg érdeklődő látogatja óráit. Főiskolánk mellett az elmúlt években a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen és a Yale Egyetemen is több ízben adott elő. Több nemzetközi szakmai szervezet, köztük az Európai Katolikus Teológiai Társaság vezetőségi tagja. 2023-ban első nőként habilitált a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Teológiai Karán. Az elmúlt akadémiai évben több magyar és angol nyelvű tanulmányt jegyzett, héber nyelvtankönyve a közeljövőben jelenik meg. 2023 szeptemberétől a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola rektorhelyettese.