Keresztény szemléletű coaching

2025. február 10. | aktuális hírek

Keresztény szemléletű coachinggal még fogalomként sem sűrűn találkozik az ember a hétköznapjaiban, így sokak számára nem is körvonalazódik ennek a jelentése, pedig számos ember hasznára válhatna, ha részt venne egy ilyen alkalmon.

Mikovics Krisztina nővér, 1993-ban lépett be a Nyolc Boldogság Közösségbe, ahol 2005-ben tett örökfogadalmat. A Közösség több házában élt és szolgált hazánkban, végül 2022-ben érkezett Pécsre, ahol az Arkangyalok Alapítás tagja lett. Szolgálatai közül különösen fontosak számára, amelyek során fiatalokkal, fiatal felnőttekkel foglalkozhat hitoktatás, lelkigyakorlatok, szentségimádás keretein belül, illetve a Közösségen belüli ifjúsági programok szervezésében és a fiatalok képzésében.

Mielőtt belépett a Közösségbe, elvégezte a Pénzügyi és Számviteli Főiskolát, később már fogadalmas nővérként hittanár-nevelőtanár diplomát, a Pécsi Tudomány Egyetemen tanulásmódszertani tanácsadó képesítést, végül a Pünkösdi Teológiai Főiskolán coach végzettséget szerzett, ezutóbbiról tettem fel néhány kérdést.

Mivel foglalkozik egy coach, illetve mi a különbség egy „sima” coach, illetve egy keresztény szemléletű coach között?

A coach kifejezés a sport világából került át ebbe a szakmába, és egyfajta személyes vagy lelki/mentális edzőt jelent. A coaching egy megoldásközpontú, fejlődést támogató beszélgetés, amely során az ügyfél meglévő erőforrásait, tapasztalatait és fejlesztendő területeit feltérképezve közösen keresik a céljaihoz vezető utakat. Mindez partneri együttműködésben zajlik.

A coaching egy inspiráló, gondolatébresztő és kreatív folyamat, amely segíti az ügyfelet abban, hogy szakmailag és személyesen is kihozza magából a legtöbbet. A coach elsősorban figyelmesen meghallgat, kérdésekkel segít tisztábban látni, visszajelzéseket ad, kreatív eszközöket alkalmaz, és olyan feladatokat kínál, amelyek támogatják az ügyfél fejlődését.

A coach a személyiségével is dolgozik, ezért a szakmai képzés mellett kiemelten fontos az önismeret folyamatos mélyítése. Egy keresztény szemléletű coach ugyanazokat az alapvető értékeket képviseli, mint bármely más coach – például tisztelet, emberség, méltányosság, együttműködés –, ám ezeket a saját keresztény identitásán keresztül éli meg és közvetíti.

Ha például az emberség értékére gondolok, akkor nekem rögtön eszembe jut, hogy minden ember Isten gyermeke, vagy, hogy Krisztus emberré lett, hogy nekünk életünk legyen. Emellett sok keresztény coach osztja azt a tapasztalatot, hogy egy coaching ülésen nem ketten vannak jelen, hanem hárman: Isten, az ügyfél és a coach. A keresztény szemléletmód nem feltétlenül kell, hogy kifejezetten szavakban is megjelenjen, de ha szükséges, akkor nem érdemes félni tőle. Ha pedig az ügyfél is keresztény, akkor pedig lehet dolgozni akár bibliai képekkel is.

Hogyan jött az elhatározás, hogy keresztény szemléletű coachingba szeretne kezdeni?

Már több mint tíz éve tanítottam hittant gimnáziumban, amikor megszületett bennem a gondolat, hogy a fiatalok szükségleteire talán egy más módon, más keretek között, gyümölcsözőbben és személyesebben tudnék válaszolni. Ezzel egyidőben olyan visszajelzéseket kaptam, hogy jó kérdéseket teszek fel a hozzám forduló fiataloknak, valamint az elöljárómtól azt a megjegyzést kaptam, hogy a coaching talán nekem való lenne. Volt időm átgondolni ezt a jövőbeli lehetőséget, sőt, el is mentem egy coach-hoz, hogy személyesen is tapasztalatot szerezzek 😊  

Milyen célokat tűzött ki magának ezzel kapcsolatban?

Szakmailag az International Coaching Federation (ICF) Tapasztalt Coach Minősítését (PCC) szeretném elérni. Ehhez elsősorban az önismeretem elmélyítésére, kreatív eszközök elsajátítására és sok-sok tapasztalatra van szükségem, amelyek segítségével reflektálhatok a szakmára, magamra és az ügyfeleimre. Nem csak fejlesztő-, és segítő szakemberként, hanem szerzetesnővérként is az a legnagyobb vágyam a fiatalokkal kapcsolatban, hogy megtalálják az életük kisebb-, nagyobb céljait, és el is érjék azokat. Én pedig ott legyek mellettük akkor és úgy, ahogyan szükségük van rám. Visszhangoznak bennem Jézus szavai „… hogy életük legyen, és bőségben legyen.” (Jn 10,10b)

Kiket és hol vár coachingra és hogyan kell elképzelni egy ilyen alkalmat?

Speciálisan a Pécsi Egyetemi Ökumenikus Lelkészség keretein belül a PTE hallgatóit és munkatársait várom szerda délutánonként, illetve előre egyeztett időpontban, a lekészség irodájában (Ifjúság útja 6. A/108.), vagy online.

Egyébként egyéni coachingot vállalok kortól, életállapottól és szakmától függetlenül személyes és online is. Nemrégiben elkészítettem az időpontfoglaló oldalamat, ahol az összes szolgáltatásom elérhető. Itt: https://app.minup.io/book/mikovics-krisztina-coach

Mint egy beszélgetést, ami abban különbözik egy baráti csevegéstől, hogy meghatározott célja van, a megoldásra fókuszál. A coach nem sztorizgat a saját életéről, nem ad tanácsot, nem vált témát, hanem objektív marad, irányt tart és keretet ad a beszélgetésnek. Amiben ugyanakkor hasonlít rá, az a könnyedség a nyitottság, őszinteség, bizalmi légkör, amit a coach és az ügyfél együtt alakít ki. Időtartamát tekintve lehet 15 perc és 1,5-2 óra is, én 60 perces üléseket vállalok.

A beszélgetés első részében van egyfajta ismerkedés – de nem szükséges egy teljes élettörténet elmesélése – a legfontosabb, hogy kiderüljön jól illeszkednek-e egymáshoz a coach és az ügyfél. A beszélgetés elején fontos tisztázni a coaching kereteit is. Ezt követi az ügyfél céljának feltérképezése, és az is fontos, hogy megállapítsuk, hány találkozóra lesz szükség. Ezután meghatározzuk az adott találkozó célját. Alap kérdés: „Hová szeretnél eljutni a beszélgetés végére?” A coaching végén az ügyfél határozza meg a következő lépéseket, és ami még ennél is fontosabb, hogy mi az, amit önmagáról tanult, és hogyan alkalmazza ezt az új tudást a hétköznapokban.