Bioetikai villámkonferencia

2025. április 9. | interjúk, beszámolók

A Pécsi Akadémiai Bizottság székháza április elsején egy különleges eseménynek adott

otthont: egy olyan konferenciának, amely egyszerre volt tudományos és személyes, komoly szakmai eredményeket felmutató, ugyanakkor derűs hangvételű. Már a konferencia címe – The Personal Behind Our Bioethics. Bioethical Inquiry and Biographical Focus – indukálta a közvetlenebb hangot, hiszen arra hívta az előadókat, hogy arról (is) beszéljenek, hogy miként találtak rá a bioetikára mint kutatási területre, illetve hogyan alakította ez később akár a személyes élettörténetüket is. A konferencia a PTE AOK Magatartástudományi Intézet, a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola, az Eszéki Josip Juraj Strossmayer Egyetem Bölcsészettudományi Kar, valamint az MTA PAB II. Szakbizottság Teológiai Munkacsoport közös szervezésében került megrendezésre.

Kovács Gusztáv, a PPHF rektora köszöntő beszédében hangsúlyozta az esemény akadémiai és személyes jellegét, és utazásra hívta a hallgatóságot. Az út első állomása Boston volt, ahonnan Lisa Sowle Cahill küldött videóüzenetet, melyben a bioetika és a társadalometika összefonódásait értelmezte. Nagy ugrással Pécs kövekezett, illetve a PTE oktatója, Laki Beáta (PTE AOK), akinek kutatási területe a genetikai beavatkozások etikai dimenziói. Ezt követően kissé délebbre, Eszékre kalauzolta a résztvevőket Darija Kelam (Eszéki Josip Juraj Strossmayer Egyetem), aki arról értekezett, hogy a filozófia eltáncolható, és hogy a tánc az önismeret és akár a kollektív traumák feldolgozásának eszköze is lehet. Kuti Veronika doktorandusz egyszerre képviselte Pécset és Kolozsvárt, hiszen a PPHF munkatársaként a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemen doktorál. Személyes hangú előadásában azt bizonyította, hogy magánemberként is milyen sokat tehetünk a teremtett világ értékeinek megőrzéséért.

A személyes és szakmai beszélgetésekre is lehetőséget adó kávészünet után maradtunk még kissé Pécsett, ahol Tuboly Ádám előadása (PTE AOK) az étkezést emelte filozófiai magaslatokba, majd Marek Lis (Opolei Egyetem) a művészfilmek világába kalauzolt, azok etikai dimenzióit boncolgatva. Lengyelország után ismét Pécs következett és Szolcsányi Tibor (PTE AOK) előadása, melynek középpontjában a neuroetika és a tudat kérdése állt.

Az esemény záró részében visszatértünk Eszékre, ahol Ivica Kelam (Eszéki Josip Juraj Strossmayer Egyetem) előadásából kiderült, hogy szenvedélyesen kutatja Bill Gates jótékonykodásának bioetikai vonatkozásait. Kovács Gusztáv, a PPHF rektora kalauzolta el a résztvevőt a végállomásra. Az előadó érdekes párhuzamot fogalmazott meg személyes élettörténetének legfontosabb eseményei és a szakmai munkája között: kimutatta, hogy mindegyik szakkönyvének megszületését egy-egy jelentős életesemény motiválta.

A hat országon átívelő bioetikai utazás a szakmai eredmények közzétételén túl arra hívta fel a figyelmet, hogy a tudományos kutatást mindig az ember végzi a maga személyes

érdeklődésével, motivációival – ezek pedig szintúgy érdemesek a megosztásra, mint maguk a kutatási eredmények.

A beszámolót Csonta Réka, a MTA PAB II. Szakbizottság Teológiai Munkacsoport titkára készítette.

PPHF
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.