2024. augusztus 26-28. között zajlott le a 35. Szegedi Nemzetközi Biblikus Konferencia, amelyet idén „Lectio divina, lectio humana. A spirituális exegézis a kereszténység történetében a kezdetektől napjainkig” címmel rendezett meg a Szegedi Nemzetközi Biblikus Konferencia Alapítvány a Dóm Látogatóközpontban.
A konferencia célja volt, hogy megvizsgálja, hogy a lectio divina típusú értelmezésekben mi az isteni kinyilatkoztatás aktualizálása, mi a korhoz kötött meglátás, és mi a ma is aktuális üzenet, valamint milyen filozófiai szemléletmód, világkép húzódik meg az egyes szerzők írásai mögött, és milyen hatással voltak korukra és az utókorra. A témában mintegy 34 rangos előadás hangzott el hazai és külföldi szaktekintélyek szájából, magyar, angol és német nyelven. Az előadók között találkozhattunk Prof. Dr. Szuromi Szabolcs Anzelm (a PPKE emeritus rektora), Prof. Dr. Kocsis Imre (a PPKE professzora), Dr. Benyik György (az SZNBK igazgatója) és Dr. Kustár Zoltán (a DRHE tanszékvezetője, korábbi rektora) gondolataival. Utóbbi egyben az idei Gnilka-díj díjazottja is.
A díjátadóra a Szegedi Dómban került sor egy csodálatos koncert által keretezve, amelyen felléptek a Szegedi Filharmonikusok, a Szegedi Ökumenikus Kórus és Simon Bálint orgonaművész is. A zene és maga a szakrális tér méltó volt az esemény emelkedett voltához.
Érdekesség volt a konferencia helyszíne is, amely a Szegedi Dóm altemplomában elhelyezett Látogatóközpont volt. Ez a tér nemcsak egy konferenciaterem, hanem több állandó kiállítás otthona, és egyúttal temetőként is funkcionál, több híresség, többek között Gróf Klebelsberg Kunó, nagyérdemű kultuszminiszter és hitvese is itt nyugszik.
Úgy látom, hogy a konferencia egyben egy olyan tudományos műhelyként is szolgál, amely lehetőséget biztosít a különféle egyházi hagyományokból érkezők számára a szakmai diskurzuson túl a személyes párbeszédre is. A háromnapos esemény rendkívül dinamikus volt, amely esetenként már-már megfeszített figyelmet követelt a résztvevőktől. Az előadásokat követő kerekasztalok is termékeny beszélgetésekre adtak módot, amelyeken több, figyelemreméltó gondolat is elhangzott.
Az idei évben a konferencián főiskolánk aktív hallgatói közül Horváth Barbara nappali tagozatos és dr. Süle Katalin levelező tagozatos hallgató, valamint Kirsch Veronika és dr. Szabó Balázs alumnik vettek részt.