Előkerült kincs

2020. október 19. | interjúk, beszámolók

A Valláspszichológia és a Keresztény lelkiség kurzusok keretében (Dr. Tiringer Aranka tanárnő és Orova Csaba tanár úr kíséretében) vehettünk részt a Püspöki Kincstár időszakos kiállításán.

Paulus Antonius Senser festő művei között Bodnár Boglárka muzeológus kalauzolt bennünket. A festő az 1700-as években alkotott, képei láthatóak például a Lyceum templomban vagy a máriagyűdi bazilikában. A számunkra távolinak tűnő barokk stílus mellett érdekes volt megfigyelni a festményeken szereplő alakokat, akiknek mind-mind saját történetük van.

Senser egyik legnagyobb műve a „Csodálatos kenyérszaporítás”, amely történetében Főiskolánkhoz is kapcsolódik: valaha a papnevelő intézet ebédlőjét díszítette. A kép gondolkodásra késztetett többek között azzal, hogy a Jézus közelében lévő két tanítvány (Péter és János) ugyanolyan ruhában van, mint maga a Mester, vagy az, ahogy Péter megáldja a népet, míg a kisfiú a halakat és a kenyereket viszi Krisztusnak: mindez a szentmise gesztusaira emlékeztet minket. Az alkotás két szélén egy-egy fára emberek másztak, hogy lássák a történéseket, ez pedig Zakeus történetét juttatja eszünkbe.

Számomra ezek a mozzanatok voltak a legkiemelkedőbbek ebből az alkotásból. Köszönjük a lehetőséget a megtekintésre és a tárlatvezetésre! A kiállítást az Eucharisztikus Kongresszusra való felkészülés jegyében is szívesen ajánlom.

Kirsch Veronika, elsőéves hallgató