A 2024/2025-ös tanévben lehetőségem nyílt arra a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola hallgatójaként, hogy CEEPUS és az Erasmus mobilitási programok által a Bécsi Egyetem Katolikus Teológiai Karán folytassam tanulmányaimat. Mivel itt csak októberben kezdődik az oktatás, ezért szeptember közepén költöztem ki, hogy az egyetemi jelentkezésemet időben el tudjam kezdeni. A felvételi eljárás heteken át tartott, de az egyetem munkatársai és a supervisorom, Sigrid Müller minden kérdésemre készségesen válaszoltak.
Az október elsejéig fennmaradó időmben különböző városrészekbe, parkokba, zöldövezetekbe látogattam el. Bár Bécs főváros, mégis egészen sokszínű és nyugodt. A kiemelkedően jó tömegközlekedési hálózata miatt akár egy órán belül el lehet jutni a város egyik széléről a másikra. A számos zöldövezet hozzájárul a lakók mentális egészségének fenntartásához, valamint a légszennyezést is csökkenti. Nagyrészt ezeknek köszönhető, hogy évről évre Bécset választják a világ legélhetőbb városának.
Az egyetemen öt német nyelvű kurzust vettem fel az őszi félévben. Mivel Pécsen már minden kötelező kurzusomat teljesítettem, ezért szabadon választhattam az itteni kurzusok közül. Felvettem Jan-Heiner Tück egyik szemináriumát, amely az 1700 éves Niceai zsinatról szól. A tanórákon a Szentírás krisztológiai tanításait, Arius tévtanításait és Athanasius hitvédelmi kijelentéseit elemezzük. Ehhez hasonló dogmatikai kurzus a Thomas Prügl által tartott kutatói szeminárium, mely során Ockhami Vilmos Dialógus című művét elemezzük. Ockhami Vilmos az avignoni pápaság alatt súlyos eretnekséggel vádolta XXII. János pápát, majd a Dialógusban egy tanítvány és egy mester beszélgetésének keretében mutatta be, hogy mi számít eretnekségnek és hogyan lehet az igaz hitet megvédeni.
Ezeken kívül felvettem egy kurzust, mely a római és a görögkatolikus egyház fejlődésével, kialakulásával és összehasonlításával foglalkozik. Ezen a szemináriumon nagy hangsúlyt fektetünk a szinodális útra, melyet Ferenc pápa 2021-ben szorgalmazott és néhány nappal ezelőtt zárt le. A „Hol bukik el a szerelem?” című szemináriumon a szeretet és a szerelem teológiai, szociológiai és filozófiai meghatározásáról beszélgetünk és tartunk előadásokat. A nagy érdeklődés miatt sokan nem is tudtak jelentkezni erre a kurzusra – köztük én is –, ennek ellenére részt vesznek az órákon. A szakdolgozatomhoz erősen kapcsolódik a teremtéstan előadás, melyet ötödik kurzusként felvettem. Az előadó, Hubert Weber a Szentírás és ismert teológusok véleménye alapján mutatja be, hogyan formálódott a gondolkodás a teremtést illetően. Minden kurzusom tanóráján örömmel veszek részt, mert szeretném bővíteni teológiai ismereteimet és fejleszteni némettudásomat.
Az elmúlt másfél hónapban számos egyéb programon is részt vettem. Meghívást kaptam a Katolikus Teológiai Kar professzorainak és dokturanduszainak intézménye kirándulására, és ezt követően két professzor születésnapjának megünneplésére, valamint egy könyvbemutatóra, amely során bemutatott könyv a teremtésvédelemről szól, amit a szakdolgozatom színesítése érdekében meg is vásároltam. Részt vettem továbbá a Teológiai Kar napján, melyen a sok színes előadás segített a nyelvtudásom fejlesztésében.
Ha tehetitek, ti is próbáljátok ki a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola mobilitási programjait, mert ezek által hatékonyan tudok nyelveket tanulni és más kultúrákkal megismerkedni!